Wyzwanie na 2016 rok- zostań dawcą szpiku

Nie bez powodu to właśnie dziś pojawia się pierwszy wpis na moim blogu. Wigilia Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzący Nowy Rok to czas, kiedy jesteśmy bardziej wrażliwi, otwarci i bardziej pomocni innym. To jest czas, kiedy robimy podsumowanie roku, który właśnie się kończy i snujemy plany na nadchodzący 2016. Mam dla Ciebie wyzwanie, którego ja podjęłam się w tym roku.

Kilka tygodni temu, całkiem przypadkowo, trafiłam na blog dziewczyny chorującej na nowotwór krwi, który znany jest wszystkim jako białaczka. Nie będę tutaj pisała co to za choroba i jak się ją leczy, bo doskonale to wiesz. Zwykle jest tak, że kiedy widzimy czyjąś krzywdę, to mamy różne refleksje. Głównie dotyczące tego, żeby doceniać to, co mamy. I tak szybko, jak one przychodzą, tak samo szybko odchodzą w zapomnienie, aż do następnej poruszającej historii. U mnie wcześniej było tak samo.

Historia tej dziewczyny, jej szczerość, opis tego, jak się czuła były dla mnie tak bardzo poruszające, że stwierdziłam, że nie będę czekała. Pomyślałam, że dla mnie oddanie szpiku to niewielki wysiłek, a mogę komuś uratować życie. Mogę dać szansę na przeżycie kolejnych Świąt, snucia planów na kolejny rok. Mogę dać jej siłę, nowe marzenia.

Tego samego dnia zarejestrowałam się jako Dawca w Fundacji DKMS Polska, która zajmuje się znalezieniem Dawcy dla pacjentów, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Fundacja zajmuje się pacjentami, którzy potrzebują przeszczepu szpiku lub komórek macierzystych.  Działania tej organizacji, która jest non- profit pozwoliła na zebranie 744 tysięcy Dawców.

Dlaczego oddawanie szpiku i komórek macierzystych jest tak ważne?  Jak możemy przeczytać na stronie Fundacji DKMS Polska, znalezienie odpowiedniego Dawcy to prawdopodobieństwo 1: 20 000, a nawet 1: kilku milionów. Zatem im więcej z nas się rejestruje, tym bardziej zwiększamy szanse na to, aby chore osoby znalazły odpowiednie „lekarstwo”. Tylko 1/3 pacjentów potrzebujących, posiada zgodność genetyczną z osobą z rodziny. Cała reszta liczy na nas. Na mnie, na Ciebie, na Twoich i moich znajomych.

Jak to działa? Jest to bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Fundacji DKMS Polska i wypełnisz odpowiedni formularz. Potem już dzieje się magia. Po około 2-3 tygodniach otrzymujesz pakiet rejestracyjny, a w nim dokumentacja do wypełnienia i pałeczki do wymazu. Następnie odsyłasz taki pakiecik i czekasz, aż otrzymasz kartę dawcy komórek macierzystych. Voila! I czekasz, aż pojawi się ktoś, kto będzie potrzebował akurat Ciebie.

Zatem koleżanko i kolego, zachęcam Was do zrobienia czegoś fajnego i dobrego dla innych. Początek roku to rewelacyjny moment na takie decyzje . Możesz pomóc i masz na to wpływ!

Tymczasem życzę Ci i Twojej rodzinie wesołych, spokojnych Świąt!

 

Pozdrawiam,

Ania

Podobało się?

Next post →

5 Comments

  1. moomin3k

    te pałeczki do pobrania z buzi wymazu 😛

  2. Brawo Ania! Zarejestrowalam sie i czekam na swoje paleczki.

Dodaj komentarz

RSS
Facebook
Facebook
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM